Kariera w Corning HTL – Wymarzone miejsce do pracy!

Sukcesy Corning HTL są możliwe tylko dzięki zaangażowaniu naszych pracowników. Wprowadzenie naszych wyjątkowych produktów na rynek wymaga silnej motywacji, innowacyjności, elastyczności i błyskawicznego poznawania rynkowych trendów. Siłą, która stoi za naszymi codziennymi zadaniami, są życzenia naszych klientów. Codzienny kontakt z produktami i wymogami rynku to charakterystyczna cecha pracy w naszej firmie.

Dynamika, otwartość wobec zmian, entuzjazm dla wspólnego celu i międzynarodowe otoczenie – to specyfika naszej pracy.

Nieustannie podejmujemy kroki w kierunku tworzenia wysokiej jakości środowiska pracy, w którym ludzie są szanowani jako jednostka i nagradzani zarówno za indywidualną jak i zespołową pracę.

Obecnie poszukujemy:

Provide financial leadership for the Corning HTL Warsaw, as well as, the plant finance department in meeting all financial and managerial accounting requirements. The date of employment will be 1 of June 2023.

RESPONSIBILITIES:

  • Lead the finance function for the Plant and be a key member and decision maker of the management staff and report on key plant operational and accounting metrics.
  • Manage and influence resources to ensure timely and accurate completion of accounting activities, including fixed asset management, inventory valuation, product costing, period closing & reporting, budgeting/forecasting, and overall asset and liability control.
  • Analyze and report on key plant operational and accounting metrics. Present plant financial performance in various forums as required.
  • Provide finance expertise and decision support to business leaders in support of the division strategy.
  • Provide to leadership timely, in-month analyses of variations to targets and mitigation options before period close.
  • Drive process improvement initiatives and support engineering in identifying and calculating Cost Reduction opportunities for various projects / initiatives.
  • Ensure timely and accurate completion of Polish VAT declaration and payments to the tax office on monthly basis. Maintain documentation in compliance with Polish VAT rules.
  • Ensure timely and accurate Company Income tax calculation and payments to the tax office according to the Polish CIT regulations. Maintain documentation in compliance with Polish Income tax regulations.
  • Ensure compliance to other Polish tax requirements like MDR, Transfer Pricing.
  • Manage the statutory financial audits, preparing documentation and assist auditors. Comply with Polish Financial and Accounting Standards.
  • Ensure appropriate support of CLS’s divisional requirements and Corning Finance functions.
  • Ensure a strong internal control environment. Comply with US GAAP and Corning accounting policies. Maintain documentation in compliance with Sarbanes-Oxley Section 404.
  • Experience resolving compliance and reporting issues, providing recommendations to improve processes and guidance to junior colleagues.
  • Fundamental understanding on plant / product costs.
  • Ability to take on various ad-hoc responsibilities as required.
  • Other functions and projects as assigned in support of plant, company operations, and business objectives.

REQUIREMENTS:

  • Bachelor’s or Master’s degree in Accounting, Finance or Business Administration
  • 5 years of relevant experience; preferable Manufacturing/Cost Accounting experience
  • Knowledge of US GAAP and Polish accounting standards
  • Deep knowledge of financial and management accounting, understanding of financial controls
  • Knowledge of Polish VAT and Polish Income tax regulations
  • Excellent communication and presentation skills (both English and Polish)
  • Ability to be comfortable interacting and communicating with all aspects of the business, including plant staff and senior managers
  • Fluent in English
  • Strong computer skills and strong knowledge/experience with ERP systems
  • Excellent people management skills
  • Strong project management skills

WE PROVIDE:

  • Competitive salary according to experience & competences
  • Annual bonus
  • Manager’s bonus
  • Private medical care
  • Insurance
  • Social benefits fund
  • Multisport card
  • Flexible working hours

Miejsce pracy: Warszawa, Białołęka

Twoje zadania:

  • Wykonywanie napraw serwisowych urządzeń laboratoryjnych w siedzibie firmy,
  • Sprawdzanie poprawności działania sprzętu zgodnie ze standardami serwisowymi,
  • Kontakt z klientem w celu realizacji zlecenia serwisowego,
  • Komunikacja z działami obsługi klienta i innymi placówkami firmy w ramach wsparcia technicznego (głównie w j. angielskim),
  • Prowadzenie dokumentacji serwisowej dotyczącej wykonywanych działań,
  • Prowadzenie raportów z przeprowadzonych napraw serwisowych.

Czego oczekujemy:

  • Wykształcenie min. średnie techniczne (preferowane elektroniczne, mechatroniczne, elektryczne lub pokrewne),
  • Dobra znajomość zagadnień związanych z budową i funkcjonowaniem urządzeń,
  • Dobra znajomość zagadnień z zakresu elektroniki i elektrotechniki,
  • Doświadczenie w pracy serwisanta sprzętu laboratoryjnego/medycznego lub drobnego sprzętu AGD,
  • Dobra znajomość j. angielskiego w mowie i piśmie z umiejętnością czytania dokumentacji technicznej,
  • Umiejętność pracy w zespole,
  • Umiejętność obsługi pakietu MS Office,
  • Mile widziane aktualne uprawienia elektryczne E1, E2 (eksploatacja i dozór).

Mile widziane:

  • Znajomość podstaw elektroniki.
  • Znajomość podstaw programowania.
  • Znajomość zagadnień dotyczących technologii wtrysku detali z tworzyw sztucznych.
  • Znajomość zasad zarządzania projektami.
  • Biegłość w obsłudze narzędzi Office takich jak Excel oraz PowerPoint.
  • Umiejętność prowadzenia wystąpień publicznych takich jak szkolenia w firmie, prezentacje na konferencjach telefonicznych itp.
  • Znajomość rozwiązań inżynieryjnych zwiększających poziom bezpieczeństwa pracy z maszynami.

Zapewniamy:

  • Ciekawą pracę w międzynarodowej firmie o ugruntowanej pozycji na rynku,
  • Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę w siedzibie firmy,
  • System premiowania,
  • Możliwość zdobywania doświadczenia i rozwoju zawodowego,
  • Bogaty pakiet socjalny (opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, karta sportowa).

Aby zobaczyć pełne ogłoszenie kliknij tutaj.

Dystrybutorzy

Wyroby HTL poprzez doskonale zorganizowaną sieć sprzedaży docierają do ponad 145 dystrybutorów w 80 krajach całego świata.

Corning HTL SA   /   ul. Daniszewska 4, 03-230 Warszawa   /   Tel.: +48 22 492 19 00   /   Faks: +48 22 492 19 93